alumna, alumni, alumnus, alumnae, alumn

Alumna?! Serio? A kto to?

Po tym, gdy kiedyś w swoim profilu LinkedIn użyłam słowa alumna, dostałam o nie kilka pytań. Uznałam więc, że warto napisać o tym więcej. Akcja #StopByk🛑m, bowiem, nie odnosi się przecież tylko do języka polskiego, ale generalnie do stosowania zasad prawidłowych wypowiedzi.

Alumnus

Alumnus to po łacinie „student”, „uczeń”, a nawet „przybrany syn”. Słowo jest rodzaju męskiego, używano więc go tylko względem chłopców / panów. Dzisiaj odnosi się do mężczyzny, który kiedyś uczył się w szkole lub studiował na uniwersytecie. Z założenia już tę edukację zakończył (niekoniecznie ukończył 😁).

Słowo alumnus źródłowo związane jest więc z edukacją. Obecnie stosujemy je jednak także do określenia byłego pracownika, wspólnika lub członka jakiejś organizacji, zespołu czy grupy.

Alumni

Alumni to liczba mnoga od alumnus. Jest to zatem grupa dwóch lub więcej byłych uczniów danej szkoły, studentów uczelni czy uczestników zajęć w instytucjach edukacyjnych. Stowarzyszenie alumni, to stowarzyszenie absolwentów danej placówki, np. cała klasa, jeden rocznik, wszyscy byli współpracownicy.

Liczba mnoga jest stosowana tak szeroko, że wiele osób myli ją z liczbą pojedynczą.

Alumna

Określenie dla kobiet! Łacińskie słowo alumnus jest rodzaju męskiego. Kobieca forma to alumna. Liczba mnoga od alumna to alumnae. Alumni używamy w odniesieniu do grupy mężczyzn lub mieszanej; jeśli jednak w grupie są same kobiety, należy użyć wyrazu alumnae.

Alumn

Alumn ma trzy znaczenia: kleryk-seminarzysta, absolwent w wyższych uczelniach anglosaskich oraz uczeń bezpłatnie kształcony i utrzymywany przez szkołę w dawnej Polsce. W opisywanym tu kontekście można go użyć jako skrót od alumnus, alumna, alumni czy alumnae. Pamiętajcie jednak, że w tym przypadku alumn jest słowem nieformalnym.

A co dalej?

Wszystkie ww. wyrazy stosujemy dziś szeroko także w biznesie. Tak nazywamy byłych pracowników danej firmy, ex-członków jakiejś organizacji lub grupy. Ja, na przykład, jestem więc alumną nie tylko jednego liceum i kilku uczelni, ale także IMS Health, IQVIA czy stowarzyszenia LHH. Pozostaje zatem pytanie, będące powodem do napisania niniejszego tekstu:

Czy mogę użyć określenia alumna w stosunku do rynku badań lub branży farmaceutycznej, biorąc pod uwagę fakt, że kiedyś w tych obszarach pracowałam?


Ilustracja wpisu powstała techniką fotomontażu zdjęcia własnego z obrazkiem FaceInHole.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.