Dzień Dziecka, czyli…? 1 czerwca! Jednak nie dla wszystkich jest to oczywiste… Zatem, jak odmieniać datę?
W odniesieniu do daty nie piszemy i nie mówimy 1 czerwiec! W dacie używamy miesiąca w dopełniaczu: dziś jest pierwszy dzień (kogo? czego?) czerwca. Podpowiedź dla tych, którym trudno zapamiętać: dodaj sobie w myślach słowo „dzień” pisząc czy mówiąc datę. I samo Ci wyjdzie, bo przecież nie powiesz „pierwszy dzień czerwiec”.
Pierwszy czerwiec może dotyczyć maluszka, który niedawno się urodził i właśnie przeżywa swój pierwszy czerwiec w życiu. To może też być (jest!) mój pierwszy czerwiec w nowej roli – autorki #StopBykom. A wczoraj był trzydziesty pierwszy maj w życiu 31-latka.
Niestety na wielu plakatach oraz w pismach, prezentacjach czy innych materiałach bardzo często widzę nieprawidłowo zapisaną datę. Zatem, jeśli już używamy w dacie pełnej nazwy miesiąca, to zawsze w dopełniaczu: 8 marca 1975 roku, 9 listopada 1989 roku, 1 maja 2004 roku.
Brak właściwej odmiany miesiąca dotyczy daty wyizolowanej. W zdaniach nie ma tego problemu, gdyż sama gramatyka narzuca, jak odmieniać datę. Innymi słowy, treść zdania niejako wymusza poprawną formę, np. zamknięcie szkół ogłoszono 11 marca 2020 roku (nikt nie powie w tym przypadku „marzec”). Stąd kolejna podpowiedź: powiedz sobie w myślach co robisz zapisując datę, np. piszę ten post pierwszego czerwca – wówczas miesiąc sam Ci się odmieni.
Pingback: Rok - odmiana ⋆ Rok - odmieniaj prawidłowo! ⋆ Który rok? ⋆ #StopBykom
Pingback: 21 ⋆ dwadzieścia jeden ⋆ dwadzieścioro jeden ⋆ dwudziestu jeden ⋆
A dlaczego w przedziałach należy w pierwszej części nie odmieniać nazwy miesiąca? Np. gdy wydarzenie będzie się odbywać 31 maj – 1 czerwca. Chodzą gdzieś po Instagramie takie legendy.
Nie należy! Prawidłowo to 31 maja do 1 czerwca.