#StopBykom, Państwo to wy czy oni, Państwo umiecie czy Państwo umieją, Państwo wiecie czy Państwo wiedzą

Państwo to Wy czy oni?

Czy czujecie się Państwo urażeni, gdy piszę do Państwa w 2 osobie liczby mnogiej? Czy też wolą Państwo, aby zwracać się do Państwa używając 3 osoby liczby mnogiej? Jak to jest? Państwo to Wy czy oni?

Pierwszy punkt widzenia:

 • Zwracam się bezpośrednio do Państwa (czy też mówię lub piszę wprost do jakiegoś grona odbiorców). Kieruję więc swoją wypowiedź nie do jakichś innych państwa, tylko do Was, Szanowni Państwo, tu i teraz obecnych, czytających, słuchających. A zatem usprawiedliwione wydaje się być użycie ‘posłuchajcie Państwo’, ‘przeczytajcie Państwo’;
 • Mam na myśli innych państwa, nie Państwa tutaj, nie Was, tylko jakichś tamtych państwa, nieobecnych, nie bezpośrednich odbiorców. Wówczas są to oni, tamci państwo i wtedy pasuje ‘posłuchają państwo’, ‘przeczytają państwo’.

Np.: Dziś na szkoleniu poznacie Państwo zasady xyz, a ci państwo, którzy nie dotarli, przeczytają o tym w materiałach. Albo: Drodzy Państwo, czy wiecie o abc? Bo tamci państwo już wiedzą.

Drugi punkt widzenia:

 • Wg polonistów najwłaściwszym sformułowaniem jest: 'państwo wiedzą’, 'państwo zrobią’. Użycie 'państwo wiecie’, 'państwo zrobicie’ traktują jako zbyt poufałe i nieformalne;
 • Niektórzy używanie 2 os. l. mn. w stosunku do państwa (’zróbcie państwo’) porównują do używania 2 os. l. poj. w wyrażeniach typu 'weź pan, zrób pan’. Tym samym uznają je za nieeleganckie i odbierają jako niegrzeczne.

A Państwo jak uważacie / uważają? Państwo to Wy czy oni?

Komentarze

 1. Pingback: Webinar czy webinarium? ⋆ Na webinarze czy webinarium? ⋆ #StopBykom

 2. Jeżeli w liczbie pojedynczej łączenie Pan z Ty jest niegrzeczne to dlaczego w liczbie mnogiej już miałoby takie nie być?
  Pan to osoba trzecia (on) i Państwo też w trzeciej osobie (oni).
  Forma na Wy była w pewnym okresie naturalna w połączeniu z towarzysze i niech taką pozostanie, bez przenoszenia tego na inne typowe formy zwracania. Po co to jedno z drugim mieszać?
  Jeżeli ktoś chce używać formy na Wy, to niech po prostu daruje sobie zbędny i rażący dodatek Państwo i wtedy będzie tak, jak trzeba, bez przejawów nieporadności językowej.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.