Jakiś czas temu Nadwyraz.com, we współpracy z Polszczyzna.pl, opublikował Raport 100 najczęściej popełnianych błędów w (polskim) Internecie w 2020 roku. Z badania wynika, że co 6 sekund pojawia się w nim błąd językowy! I że dziennie internauci popełniają średnio ponad 14 tysięcy błędów…
Czyli co? #StopBykom, to walka nie z bykami, a z wiatrakami?! Niekonieczne 🙂
„Paradoksalnie warto wykorzystać (internet) do działań popularyzujących poprawną polszczyznę, w myśl powiedzenia ‘czym się strułeś, tym się lecz’. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram czy blogi mogą przecież służyć do przekazywania wiedzy o języku w zabawny i atrakcyjny sposób – w formie memów czy wpisów z przykładami użycia poprawnych form”.
Czyli jest nadzieja 💪 I może jednak para nie idzie w gwizdek, a #StopBykom ma swój udział w:
- zapobieganiu negatywnym tendencjom do rozpowszechniania błędów językowych w Internecie,
- uświadamianiu, że bezbłędne wypowiedzi i prawidłowo pisane #Treści podkreślają wartość i rzetelność,
- zachęcaniu, by #MarkaOsobista oraz #Wizerunek były budowane również w oparciu o poprawną polszczyznę.
Jak wiadomo, w Internecie wartościowe teksty można łatwo powielać. Zachęcamy więc do dzielenia się tymi, które dotychczas opublikowaliśmy tutaj oraz w naszych profilach:
Poniżej najpopularniejsze #bykiWnecie według wspomnianego wcześniej Raportu…
…100 najczęściej popełnianych błędów w Internecie w 2020 roku:
- ortograficzne (prawidłowy zapis): na pewno, naprawdę, w ogóle, na razie, poza tym, na co dzień, co najmniej, nie wiem, sprzed, naprzeciwko/naprzeciw, mój, oryginalny;
- fleksyjne (prawidłowy zapis): wziąć, ludziom, rozumiem, dzieciom, lubiłem/lubiłam, kupować, pierwszy/pierwsza, doktor, poszedłem, przekonujący;
- leksykalne (uwaga! zapis nieprawidłowy – tak NIE piszemy!):
okres czasu,trwać nadal,w każdym bądź razie,kartka papieru,spadać w dół,po najmniejszej linii oporu,fakt autentyczny,akwen wodny,języczek uwagi; - składniowe (uwaga! zapis nieprawidłowy – tak NIE piszemy!):
pod rząd,dlatego bo,po lewo/po prawo,półtorej roku,dla czemu,dlatego ponieważ,półtora godziny,ubrać kurtkę/sukienkę,półtorej tygodnia.
Na koniec zaś ciekawostka. Co na grafice robi włoski wycinek wmieszany w polskie #bykiWnecie? I czy to rzeczywiście błąd? Sprawdź! I potraktuj Monaco z przymrużeniem oka – to taki żart, który tylko po polsku wygląda jak byk :).