Dlaczego pracujesz zdalnie? Jak zazwyczaj odpowiadasz na pytanie: dlaczego?
Wiele osób może nawet nie mieć świadomości, że w swoich wypowiedziach używa nieprawidłowych form czy zwrotów. Być może używano ich w ich rodzinie, pracy lub otoczeniu „od zawsze”; a może stosują regionalizmy; albo też nikt im nie powiedział, że mówią niepoprawnie. Nie należy się jednak obrażać, gdy ktoś zwraca nam uwagę na błędy językowe – to nie ze złośliwości! To z intencją wsparcia. Sama tego doświadczyłam wiele lat temu.
Otóż któregoś dnia na studiach przyjaciółka poprawiła mnie, gdy użyłam sformułowania „dlatego bo”. Miała rację. Ono jest niewłaściwe. Wystarczy przecież samo „bo”, nieprawdaż?
Co zresztą mi wówczas przypomniało, że przecież już w szkole uczono nas jakie są alternatywy do „dlatego że”. I nigdy przenigdy polonistka nie zgodziłaby się na owo „dlatego bo”. Już samo „dlatego” wyraża relację przyczynową – „bo” po nim jest więc i zbędne i błędne. Przestawiłam się wtedy niemal z dnia na dzień.
Dlaczego pracujesz zdalnie? …bo trwa akcja #zostanwdomu. …dlatego, że trwa akcja #zostanwdomu. …ponieważ trwa akcja #zostanwdomu. …gdyż trwa akcja #zostanwdomu. …albowiem trwa akcja #zostanwdomu. I tak dalej.
Ale nigdy „dlatego bo”!
Myślę, że warto jeszcze dodać kilka słów co do stawiania przecinka w omawianym wyrażeniu. Posłużę się tu cytatem:
Użycie przecinka zależy od akcentu zdaniowego: jeśli pada on na słowo „dlatego„, powinniśmy umieścić po nim przecinek, jeśli nie – przecinek należy umieścić przed całym „dlatego że„. Na przykład:
„Cieszę się DLATEGO, że przyjechałaś”, ale „Cieszę się, dlatego że PRZYJECHAŁAŚ”.
Pingback: To vs te ⋆ Rodzaj nijaki liczby pojedynczej ⋆ #StopBykom ⋆
Pingback: StopBykom na instagramie ⋆ Instagram ⋆ #StopBykom