Cyfry nie kłamią? Cyfra dziewiętnaście? Cyfry są bezwzględne? Kontynuując wątek błędów językowych związanych z liczbami, dziś na warsztat biorę cyfry i liczby. Ich, podobnie jak słów „liczba” i „ilość”, także nie stosuje się wymiennie.
Cyfry to znaki graficzne służące do zapisywania liczb, podobnie jak litery alfabetu to znaki graficzne do zapisywania wyrazów. Cyfr jest więc tylko 10, od 0 do 9. Liczb jest nieskończenie wiele.
Liczby oznaczają stan liczebny lub wynik liczenia. Stanem lub wynikiem liczenia mogą być oczywiście liczby jednocyfrowe. Zatem cyfry od 0 do 9 są też liczbami, podobnie jak litery a, i, o, u, w, z są także wyrazami. Wszystko zależy od kontekstu, w jakim ich używamy.
Być może to właśnie cyfry = liczby jednocyfrowe są źródłem całego zamieszania.
Otóż, jeśli mówisz o wyniku lub stanie liczebnym, to używasz liczb:
- liczba siatkarzy na boisku: 6,
- maksymalna liczba osób w sklepie: 9,
- wynik odejmowania 7 od 12, to liczba 5.
Jeśli jednak mówisz o zapisie tych liczb, to używasz cyfr: liczbę 6 zapisujesz cyfrą 6, liczbę 9 cyfrą 9, a liczbę 5 cyfrą 5.
O ile cyfry 0 do 9 są też liczbami (jak pisałam – w zależności od kontekstu), o tyle od 10 wzwyż mamy do czynienia tylko z liczbami. Liczb używamy do wszystkiego co jest policzalne lub wyliczone. Tym samym pytania zawarte w pierwszym akapicie niniejszego posta są błędne! Powinno być:
- Liczby nie kłamią.
- Liczba dziewiętnaście (zapisywana cyframi 1 i 9).
- Liczby są bezwzględne.
- Liczby z analizy mówią same za siebie.
- Szef podał kilka liczb z naszych kwartalnych wyników.
Pingback: Żwirko i Wigura. Stokłosa. Pole Mokotowskie ⋆ #StopBykom