Ilość pracowników czy liczba pracowników? Liczba miejsc na konferencji czy ilość miejsc na konferencji? Ilość zakażeń czy liczba zakażeń?
Kolega przypomniał mi ostatnio, że miałam napisać o tym, czy „ilość” i „liczba” mogą funkcjonować wymiennie. Nie, nie mogą. I choć w języku potocznym takie błędy można od biedy wybaczyć, to w języku formalnym, oficjalnym oraz pisanym – stanowią problem. A sprawa wydaje się prosta.
Kiedy liczba, a kiedy ilość?
Otóż liczbę stosujemy do rzeczowników policzalnych, czyli takich które możemy określić w sztukach tudzież do sumy takich samych lub podobnych jednostek, rzeczy czy zdarzeń, np.:
- W biurowcu przebywa niewielka liczba pracowników.
- Przeszacowaliśmy liczbę miejsc na konferencji.
- Zanotowano spadek liczby zakażeń.
- Maksymalna liczba osób w sklepie: 9.
Ilość zaś stosujemy do rzeczowników niepoliczalnych, czyli takich, których nie możemy określić w sztukach, tylko w jakichś innych jednostkach, np.:
- Potrzebujemy zaplanować sporą ilość czasu na to spotkanie. Czas – mierzony w godzinach, dniach, latach itd.
- Na ten projekt wydamy dużą ilość pieniędzy. Pieniądze – określane w jednostkach walut.
- Zaskoczyła mnie ilość kawy i herbaty, jaką w ciągu roku wypijamy w firmie. Kawa i herbata – mogą być liczone w filiżankach, saszetkach, kilogramach, litrach itp.
- W czasie pandemii spadła ilość wody zużywana w dzielnicy biznesowej. Woda – mierzona w litrach, szklankach, butlach, m3 itp.
- W wykonanie tego zadania włożyliśmy ogromną ilość pracy. Praca – może być mierzona np. w jednostkach czasu czy liczbie wyprodukowanych dokumentów / elementów.
A propos dokumentów – przypomniały mi o możliwym wyjątku. Otóż, gdy mówimy o naprawdę ogromnej liczbie (wielkości) czegoś, to jest dozwolone wymienne stosowanie rzeczowników „liczba” i „ilość”, np.:
- Mam do przejrzenia niezliczoną ilość / liczbę dokumentów z ostatnich 13 lat (dokumenty są policzalne, ale w tym przypadku, z uwagi na ich ogrom, można użyć słowo „ilość”).
- Z niepokojem obserwowałam drastyczny wzrost liczby / ilości bezrobotnych na świecie w czasie pandemii (bezrobotni są policzalni, ale z powodu wielkiej skali zjawiska dopuszczone jest użycie słowa j.w.).
Pingback: Alumna ⋆ Alumnae ⋆ Alumni ⋆ Alumnus ⋆ #StopBykom ⋆
Pingback: Cyfry liczby - czym się różnią? ⋆ Cyfra a liczba ⋆ #StopBykom